úvod / Vazba knih pro digitální tiskárny

Upozornění:

 

Od 1.5. 2018 již firma Tigris služby zhotovení samostaných knižních vazeb neposkytuje. Kompletní produkci knih, včetně tisku a vazby můžete poptat v kartě poptávka.


 

Šitá vazba V4 a V8 i pro knihy z digitálního tisku

Jak svázat knihu? Šitá vazba knih pro digitální tiskárny z jejich tiskových archů!

Digitálním reprocentrům nabízíme zhotovení knižních šitých vazeb z dodaných tiskových archů na základě našich technologických pokynů k vyřazení stran. Dle doporučeného sestavení jednotlivých složek u nás (např. po 8, 16, 24 nebo 32 stranách) Vám sestavíme plán vyřazení signatur (složek) knihy pro Váš tisk.

Jako službu je možno u nás objednat i vyřazení Vašich tiskových dat v PDF v profesionálním vyřazovacím software (Preps) na Váš tiskový arch. K tisku pak od nás obdržíte tiskové PDF dle jednotlivých archů s rozpisem signatur.

K provedení knižní vazby V4 a V8 je nutno dodat archy ve správně vytisknutém a posnášeném pořadí, dle tohoto rozpisu, lícem nahoru. U digitálních tiskových strojů není problém takto posnášený tisk zhotovit. Tento postup je detailně popsán na rozpisu signatur, který Vám před tiskem vypracujeme a předáme.

V případě tisku potahu knižních desek, překračující formát Vašeho digitálního tiskového stroje, zajistíme tento výstup na vlastní velkoformátové technologii.

Pro potah provedeme lesklou nebo matnou laminaci.

Zhotovitel digitálního tisku by měl dále dodržet co nejpřesnější soutisk líc/rub na archu pro co nejpřesnější následné knihařské zpracování.

Vazba knih pro digitální tiskárny, nabídka kooperace

Jak svázat knihu z digitálního tisku? Dodržujte přesně náš stanovený postup a doporučení.

Vyřazení stran na složky – šitá vazba pro digitální tiskárny

Většina dnešních digitálních tiskových strojů používá formát tiskového archu cca A3++  (například 32 × 47cm). Zde je ukázka vyřazení stran na takovém archu pro modul 16stránkové finální složky a pro modul 8stránkové. Strany jsou vždy v obou osách archu umístěny na střed.

Toto vyřazení si před tiskem udělá zákazník (digitální tiskárna) sám, nebo ho můžeme jako službu připravit u nás z Vašich PDF dat a dodat Vám zpět správně vyřazené tiskové PDF celé zakázky.

  16stránkový modul pro A5, pohled na líce archů (po rozkliknutí obrázku v PDF)

       8stránkový modul (po rozkliknutí obrázku v PDF)

Jak vyřadit strany na vazbu V4 a V8

Jak vyřadit strany na vazbu V4 a V8

Správnost vyřazení si vždy odkontrolujte poskládáním makety knihy z prvního výtisku. Vaše maketa je stejně vyžadována k vazbě!

Rozpis stran na signatury (složky) pro šitou vazbu knih V4 a V8:

Tento závazný rozpis signatur (= vyřazení jednotlivých stran na tiskové archy dle finálních složek) od nás zákazník obdrží na základě konkrétní zakázky ještě před samotným tiskem.

Rozpis definuje jednak způsob tisku a snášení tiskových archů a jednak pořadí šití signatur při vazbě knihy a konkrétní rozsah jejich stran.

Vysvětlení jednotlivých polí a celkového postupu najdete v PDF – obr. 1,
obr. 2 – po rozkliknutí. Doporučujeme oba tyto manuály vytisknout k zakázce operátorům tisku!

Jak správně tisknout a dodat archy na šitou vazbu V4 a V8:

(v PDF po rozkliknutí – prosím, vytiskněte vždy operátorům vašich tsikových strojů k zakázce!!!)

Obr. 1
 Jak vyřadit strany na vazbu V4 a V8

  Ukázka vazby V4 

Vazba V4, šitá, v měkkých deskách

Obr. 2, velmi důležité, NUTNO DODRŽET!

Jak vyřadit strany na vazbu V4 a V8

Když chcete svázat knihu z digitálního tisku, je velmi důležitý přesný soutisk archů líc/rub!
A dále potom zajistit co nejmenší zvlnění tiskových archů, vznikající při laserovém tisku po průchodu archu pecí.